Llista de medallistes olímpics d'halterofília
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics d'halterofília:
Medallistes
Programa actual
Categoria masculina
Pes gall
- –56 kg (1948-1968)
- 52–56 kg (1972-1992)
- 54-59 kg (1996)
- –56 kg (2000-2016)
- –61 kg (2020–)
Pes ploma
- –60 kg (1920-1936)
- 56-60 kg (1948-1992)
- 59-64 kg (1996)
- 56-62 kg (2000-2016)
- 61–67 kg (2020–)
Pes lleuger
- 60–67.5 kg (1920-1992)
- 64-70 kg (1996)
- 62-69 kg (2000-2016)
- 67–73 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1920 Anvers | Alfred Neuland | Louis Williquet | Florimond Rooms |
1924 París | Edmond Decottignies | Anton Zwerina | Bohumil Durdis |
1928 Amsterdam | Hans Haas | No es concedí | Fernand Arnout |
Kurt Helbig | |||
1932 Los Angeles | René Duverger | Hans Haas | Gastone Pierini |
1936 Berlín | Robert Fein | No es concedí | Karl Jansen |
Anwar Mesbah | |||
1948 Londres | Ibrahim Shams | Attia Hamouda | James Halliday |
1952 Hèlsinki | Tommy Kono | Yevgeni Lopatin | Verdi Barberis |
1956 Melbourne | Ihor Rybak | Ravil Khabutdinov | Kim Chang-Hee |
1960 Roma | Viktor Bushuev | Tan Howe Liang | Abdul Wahid Aziz |
1964 Tòquio | W. Baszanowski | Vladimir Kaplunov | Marian Zielinski |
1968 Ciutat de Mèxic | W. Baszanowski | Parviz Jalayer | Marian Zielinski |
1972 Múnic | Mukharby Kirzhinov | Mladen Kutchev | Zbigniew Kaczmarek |
1976 Mont-real | Petro Korol | Daniel Senet | Kazimierz Czarnecki |
1980 Moscou | Yanko Rusev | Joachim Kunz | Mincho Pachov |
1984 Los Angeles | Yao Jingyuan | Andrei Socaci | Jouni Grönman |
1988 Seül | Joachim Kunz | Israil Militosyan | Li Jinhe |
1992 Barcelona | Israil Militosyan | Yoto Yotov | Andreas Behm |
1996 Atlanta | Zhan Xugang | Kim Myong-Nam | Attila Feri |
2000 Sydney | Glbin Boevski | Gueorgui Màrkov | Sergey Lavrenov |
2004 Atenes | Zhang Guozheng | Lee Bae-Young | Nikolai Peixalov |
2008 Pequín | Liao Hui | Venceslas Dabaya | T. Martirossian |
2012 Londres | Lin Qingfeng | Triyatno | Răzvan Martin |
2016 Rio | Shi Zhiyong | Daniyar Ismayilov | Izzat Artykov |
2020 Tòquio | Shi Zhiyong | Julio Mayora | Rahmat Erwin Abdullah |
Pes mitjà
- 67.5–75 kg (1920-1992)
- 70-76 kg (1996)
- 69-77 kg (2000-2016)
- 73–81 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1920 Anvers | Henri Gance | Pietro Bianchi | Albert Pettersson |
1924 París | Carlo Galimberti | Alfred Neuland | Jaan Kikkas |
1928 Amsterdam | Roger François | Carlo Galimberti | August Scheffer |
1932 Los Angeles | Rudolf Ismayr | Carlo Galimberti | Karl Hipfinger |
1936 Berlín | Khadr El Touni | Rudolf Ismayr | Adolf Wagner |
1948 Londres | Frank Spellman | Peter George | Kim Sung-Jip |
1952 Hèlsinki | Peter George | Gérard Gratton | Kim Sung-Jip |
1956 Melbourne | Fyodor Bogdanovsky | Peter George | Ermanno Pignatti |
1960 Roma | Aleksandr Kurynov | Tommy Kono | Gyözö Veres |
1964 Tòquio | Hans Zdražila | Viktor Kurentsov | Masashi Ouchi |
1968 Ciutat de Mèxic | Viktor Kurentsov | Masashi Ouchi | Karoly Bakos |
1972 Múnic | Yordan Bikov | Mohamed Traboulsi | Anselmo Silvino |
1976 Mont-real | Yordan Mitkov | Vartan Militosyan | Peter Wenzel |
1980 Moscou | Asen Zlatev | Oleksander Pervy | Nedelcho Kolev |
1984 Los Angeles | Karl Radschinsky | Jacques Demers | Dragomir Cioroslan |
1988 Seül | Borislav Gidikov | Ingo Steinhofel | Aleksandr Varbanov |
1992 Barcelona | Fedor Kassapu | Pablo Lara | Kim Myong-Nam |
1996 Atlanta | Pablo Lara | Yoto Yotov | Jon Chol-Ho |
2000 Sydney | Zhan Xugang | Víktor Mitru | Arsèn Melikian |
2004 Atenes | Taner Sağır | Sergey Filimonov | Oleg Perepetchenov |
2008 Pequín | Sa Jae-Hyouk | Li Hongli | Guevorg Davtian |
2012 Londres | Lu Xiaojun | Lu Haojie | Iván Cambar |
2016 Rio | Nijat Rahimov | Lu Xiaojun | Mohamed Mahmoud |
2020 Tòquio | Lü Xiaojun | Zacarías Bonnat | Antonino Pizzolato |
Pes semipesant
- 82.5 kg–90 kg (1952-1992)
- 83-91 kg (1996)
- 85-94 kg (2000-2016)
- 96–109 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1952 Hèlsinki | Norbert Schemansky | Grigory Novak | Lennox Kilgour |
1956 Melbourne | Arkady Vorobyov | David Sheppard | Jean Debuf |
1960 Roma | Arkady Vorobyov | Trofim Lomakin | Louis Martin |
1964 Tòquio | Vladimir Golovanov | Louis Martin | Ireneusz Paliński |
1968 Ciutat de Mèxic | Kaarlo Kangasniemi | Jaan Talts | Marek Gołąb |
1972 Múnic | Andon Nikolov | Atanas Shopov | Hans Bettembourg |
1976 Mont-real | David Rigert | Lee James | Atanas Shopov |
1980 Moscou | Peter Baczako | Rumen Aleksandrov | Frank Mantek |
1984 Los Angeles | Nicu Vlad | Dumitru Petre | David Mercer |
1988 Seül | Anatoly Khrapaty | Nail Mukhamedyarov | Slawomir Zawada |
1992 Barcelona | Kakhi Kakhiashvili | Sergey Syrtsov | S. Wolczaniecki |
1996 Atlanta | Aleksei Petrov | Leonidas Kokas | Oliver Caruso |
2000 Sydney | Kakhi Kakhiaixvili | Szymon Kolecki | Aleksei Petrov |
2004 Atenes | Milen Dobrev | K. Akkayev | Eduard Tyukin |
2008 Pequín | Ilya Ilin | Szymon Kolecki | K. Akkayev |
2012 Londres | Ilya Ilin | Aleksandr Ivanov | Anatolie Cîrîcu |
2016 Rio | Sohrab Moradi | Vadzim Straltsou | Aurimas Didžbalis |
2020 Tòquio | Fares El-Bakh | Keydomar Vallenilla | Anton Pliesnoi |
Pes pesant
- +82.5 kg (1920-1948)
- +90 kg (1952-1968)
- 90-110 kg (1972-1976)
- 100-110 kg (1980-1992)
- 99-108 kg (1996)
- 94-105 kg (2000-2016)
- 96–109 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1920 Anvers | Filippo Bottino | Joseph Alzin | Louis Bernot |
1924 París | Giuseppe Tonani | Franz Aigner | Harald Tammer |
1928 Amsterdam | Josef Strassberger | Arnold Luhaäär | Jaroslav Skobla |
1932 Los Angeles | Jaroslav Skobla | Václav Pšenička | Josef Strassberger |
1936 Berlín | Josef Manger | Václav Pšenička | Arnold Luhaäär |
1948 Londres | John Davis | Norbert Schemansky | Abraham Charite |
1952 Hèlsinki | John Davis | James Bradford | Humberto Selvetti |
1956 Melbourne | Paul Anderson | Humberto Selvetti | Alberto Pigiani |
1960 Roma | Iuri Vlàssov | James Bradford | Norbert Schemansky |
1964 Tòquio | Leonid Zhabotinsky | Iuri Vlàssov | Norbert Schemansky |
1968 Ciutat de Mèxic | Leonid Zhabotinsky | Serge Reding | Joseph Dube |
1972 Múnic | Jaan Talts | Aleksandr Kraichev | Stefan Grützner |
1976 Mont-real | Yuri Zaitsev | Krastiu Semerdzhiev | Tadeusz Rutkowski |
1980 Moscou | Leonid Taranenko | Valentin Hristov | György Szalai |
1984 Los Angeles | Norberto Oberburger | Stefan Tasnadi | Guy Carlton |
1988 Seül | Yury Zakharevitch | Jozsef Jacso | Ronny Weller |
1992 Barcelona | Ronny Weller | Artour Akoev | Stefan Botev |
1996 Atlanta | Timur Taymazov | Sergey Syrtsov | Nicu Vlad |
2000 Sydney | Hossein Tavakkoli | Alan Tsagàiev | Said Asaad |
2004 Atenes | Dmitry Berestov | Igor Razoronov | Gleb Pisarevskiy |
2008 Pequín | Andrei Aramnau | Dmitry Klokov | Dmitry Lapikov |
2012 Londres | Oleksiy Torokhtiy | Navab Nassirshalal | Bartłomiej Bonk |
2016 Rio | Ruslan Nurudinov | Simon Martirosyan | Aleksandr Zaychikov |
2020 Tòquio | Akbar Djuraev | Simon Martirosyan | Artūrs Plēsnieks |
Pes superpesant
- +110 kg (1972-1992)
- +108 kg (1996)
- +105 kg (2000-2016)
- +109 kg (2020-)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1972 Múnic | Vasiliy Alekseyev | Rudolf Mang | Gerd Bonk |
1976 Mont-real | Vasiliy Alekseyev | Gerd Bonk | Helmut Losch |
1980 Moscou | Sultan Rakhmanov | Jürgen Heuser | Tadeusz Rutkowski |
1984 Los Angeles | Dean Lukin | Mario Martinez | Manfred Nerlinger |
1988 Seül | Aleksandr Kurlovich | Manfred Nerlinger | Martin Zawieja |
1992 Barcelona | Aleksandr Kurlovich | Leonid Taranenko | Manfred Nerlinger |
1996 Atlanta | Andrei Txemerkin | Ronny Weller | Stefan Botev |
2000 Sydney | Hossein Rezazadeh | Ronny Weller | Andrei Txemerkin |
2004 Atenes | Hossein Rezazadeh | Viktors Ščerbatihs | Velichko Cholakov |
2008 Pequín | Matthias Steiner | Evgeny Chigishev | Viktors Ščerbatihs |
2012 Londres | Behdad Salimi | Sajjad Anoushiravani | Ruslan Albegov |
2016 Rio | Lasha Talakhadze | Gor Minasyan | Irakli Turmanidze |
2020 Tòquio | Lasha Talakhadze | Ali Davoudi | Man Asaad |
Categoria femenina
Pes mosca
- 48 kg (2000-2016)
- 49 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Tara Nott | Raema Lisa Rumbewas | Sri Indriyani |
2004 Atenes | Nurcan Taylan | Li Zhuo | Aree Wiratthaworn |
2008 Pequín | Chen Wei Ling | Im Jyoung-hwa | Pensiri Laosirikul |
2012 Londres | Wang Mingjuan | Hiromi Miyake | Ryang Chun-Hwa |
2016 Rio | Sopita Tanasan | Sri Wahyuni Agustiani | Hiromi Miyake |
2020 Tòquio | Hou Zhihui | Saikhom Mirabai Chanu | Windy Cantika Aisah |
Pes ploma
- 53 kg (2000-2016)
- 55 kg (2020-)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Yang Xia | Li Feng-Ying | Winarni Binti Slamet |
2004 Atenes | Udomporn Polsak | Raema Lisa Rumbewas | Mabel Mosquera |
2008 Pequín | P. Jaroenrattanatarakoon | Yoon Jin-Hee | Nastassia Novikava |
2012 Londres | Zulfiya Chinshanlo | Hsu Shu-ching | Cristina Iovu |
2016 Rio | Hsu Shu-ching | Hidilyn Diaz | Yoon Jin-Hee |
2020 Tòquio | Hidilyn Diaz | Liao Qiuyun | Zulfiya Chinshanlo |
Pes lleuger
- 58 kg (2000-2016)
- 59 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Soraya Jiménez | Ri Song Hui | Khassaraporn Suta |
2004 Atenes | Chen Yanqing | Ri Song Hui | Wandee Kameaim |
2008 Pequín | Chen Yanqing | Marina Shainova | O Jong Ae |
2012 Londres | Li Xueying | Pimsiri Sirikaew | Yuliya Kalina |
2016 Rio | Sukanya Srisurat | Pimsiri Sirikaew | Kuo Hsing-chun |
2020 Tòquio | Kuo Hsing-chun | Polina Guryeva | Mikiko Ando |
Pes mitjà
- 63 kg (2000-2016)
- 64 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Chen Xiaomin | Valentina Popova | Ioanna Khatzioannu |
2004 Atenes | Nataliya Skakun | Hanna Batsiushka | Tatsiana Stukalava |
2008 Pequín | Pak Hyon Suk | Irina Nekrassova | Lu Ying-Chi |
2012 Londres | Maiya Maneza | Svetlana Tsarukayeva | Christine Girard |
2016 Rio | Deng Wei | Choe Hyo-Sim | Karina Goricheva |
2020 Tòquio | Maude Charron | Giorgia Bordignon | Chen Wen-huei |
Pes pesant lleuger
- 69 kg (2000-2016)
- 76 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Lin Weining | Erzsébet Márkus | Karnam Malleswari |
2004 Atenes | Liu Chunhong | Eszter Krutzler | Zarema Kasaeva |
2008 Pequín | Liu Chunhong | Oxana Slivenko | Natalya Davydova |
2012 Londres | Rim Jong-Sim | Roxana Cocoș | Maryna Shkermankova |
2016 Rio | Xiang Yanmei | Zhazira Zhapparkul | Sara Ahmed |
2020 Tòquio | Neisi Dajomes | Katherine Nye | Aremi Fuentes |
Pes pesant
- 75 kg (2000–2016)
- 87 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | María Isabel Urrutia | Ruth Ogbeifo | Kuo Yi-Hang |
2004 Atenes | Pawina Thongsuk | Natalia Zabolotnaia | Valentina Popova |
2008 Pequín | vacant [1] | Alla Vazhenina | vacant [2] |
2012 Londres | vacant [3] | vacant [4] | vacant [5] |
2016 Rio | Rim Jong-Sim | Darya Naumava | Lidia Valentín |
2020 Tòquio | Wang Zhouyu | Tamara Salazar | Crismery Santana |
Pes superpesant
- +75 kg (2000–2016)
- +87 kg (2020–)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Ding Meiyuan | Agata Wróbel | Cheryl Haworth |
2004 Atenes | Tang Gonghong | Jang Mi-Ran | Agata Wróbel |
2008 Pequín | Jang Mi-Ran | Olha Korobka | Mariya Grabovetskaya |
2012 Londres | Zhou Lulu | Tatiana Kashirina | Hripsime Khurshudyan |
2016 Rio | Meng Suping | Kim Kuk-Hyang | Sarah Robles |
2020 Tòquio | Li Wenwen | Emily Campbell | Sarah Robles |
Programa eliminat
Categoria masculina
Aixecament amb un braç
Edició | Or | Argent | Bronze |
1896 Atenes | Launceston Elliot | Viggo Jensen | Alexandros Nikolopoulos |
Aixecament amb dos braços
Edició | Or | Argent | Bronze |
1896 Atenes | Viggo Jensen | Launceston Elliot | Sotirios Versís |
1900 París | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1904 St. Louis | Periklís Kakusis | Oscar Osthoff | Frank Kugler |
Prova completa
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | Oscar Osthoff | Frederick Winters | Frank Kugler |
Pes mosca
- –52 kg (1972-1992)
- –54 kg (1996)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1972 Múnic | Zygmunt Smalcerz | Lajos Szűcs | Sándor Holczreiter |
1976 Mont-real | Aleksandr Voronin | György Kõszegi | Mohammad Nassiri |
1980 Moscou | Kanybek Osmanaliev | Ho Bong Choi | Han Gyong Si |
1984 Los Angeles | Zeng Guo-Qiang | Zhou Pei-Shun | Kazushito Manabe |
1988 Seül | Sevdalin Marinov | Chun Byung-Kwan | He Zhuo-Qiang |
1992 Barcelona | Ivan Ivanov | Lin Qisheng | Traian Cihărean |
1996 Atlanta | Halil Mutlu | Zhang Xiangsen | Sevdalin Minchev |
Pes pesant lleuger
- 75–82.5 kg (1920-1992)
- 76-83 kg (1996)
- 77-85 kg (2000-2016)
Pes tres-quarts pesant
- 90–100 kg (1980-1992)
- 91-99 kg (1996)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1980 Moscou | Ota Zaremba | Igor Nikitin | Alberto Blanco |
1984 Los Angeles | Rolf Milser | Vasile Groapa | Pekka Niemi |
1988 Seül | Pavel Kuznetsov | Nicu Vlad | Peter Immesberger |
1992 Barcelona | Vikkor Tregubov | Timur Taymazov | Waldemar Malak |
1996 Atlanta | Kakhi Kakhiashvili | Anatoly Khrapaty | Denys Gotfrid |
Notes
- ↑ Originalment la xinesa Cao Lei guanyà la medalla d'or però fou desqualificada el 2016 per donar positiu en un test antidopatge. [1]
- ↑ Originalment la russa Nadezhda Yevstyukhina fou guardonada amb la medalla de bronze però fou desqualificada el 2016 per donar positiu en un test antidopatge. [2]
- ↑ Originalment la kazhak Svetlana Podobedova fou guardonada amb la medalla d'or però fou desqualificada el juny de 2016 per donar positiu en un test antidopatge. [3]
- ↑ Originalment la russa Natalya Zabolotnaya fou guardonada amb la medalla de plata però fou desqualificada per donar positiu en un test antidopatge. [4]
- ↑ Orginalment la belarussa Iryna Kulesha fou guardonada amb la medalla de bronze però fou desqualificada per donar positiu en un test antidopatge. [5]
- ↑ L'halter de l'Equip Unificat Ibragim Samadov fou desqualificat després de llançar al terra la seva medalla i abandonar la cerimònia d'entrega d'aquestes. El Comitè Olímpic Internacional (COI) decidí no guardonar el quart classificat, el nord-coreà Chon Chol Ho, al considerar que l'ofensa realitzada per Samadov no fou feta en el context de la competició sinó que fou deguda a una falta d'esportivitat.
Vegeu també
- Halterofília als Jocs Olímpics
- Halterofília als Jocs Olímpics d'estiu de 1906. Aquesta edició correspon als anomenats Jocs Intercalats, no reconeguts oficialment pel Comitè Olímpic Internacional (COI).
Enllaços externs
- (anglès) Cercador Olímpic