Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1972
Tipus | natació als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1972 |
Nombre de participants | 532 |
Localització i Dates | |
Localització | Olympia Schwimmhalle (en) (Múnic) 48° 10′ 25″ N, 11° 33′ 06″ E / 48.1736°N,11.5517°E / 48.1736; 11.5517 |
Estat | Alemanya |
Data | 1972 |
Competició | |
Resultat | |
100 m lliures masculí | Mark Andrew Spitz |
200 m esquena masculí | Roland Matthes |
200 m lliures masculí | Mark Andrew Spitz |
200 m esquena femení | Melissa Belote |
200 m braça femení | Beverley Whitfield |
800 m lliures femení | Keena Rothhammer |
← 1968 1976 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1972 celebrats a la ciutat de Múnic (en aquells moments República Federal d'Alemanya) es disputaren 29 proves de natació, 15 en categoria masculina i 14 en categoria femenina. La competició es desenvolupà a l'Olympia Schwimmhalle entre els dies 28 d'agost i 4 de setembre de 1972.
Participaren un total de 532 nedadors, entre ells 287 homes i 245 dones, de 52 comitès nacionals diferents. Els Estats Units tornaren a ser els grans dominadors de la disciplina, destacant especialment les 7 medalles d'or obtingudes per Mark Spitz en les set proves que disputà (i aconseguint al seu torn 7 nous rècords del món).
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m lliures Detalls | Mark Spitz | 51.22 | Jerry Heidenreich | 51.65 | Vladimir Bure | 51.77 |
200 m lliures Detalls | Mark Spitz | 1:52.78 | Steve Genter | 1:53.73 | Werner Lampe | 1:53.99 |
400 m lliures Detalls | Brad Cooper[1] | 4:00.27 | Steve Genter | 4:01.94 | Tom McBreen | 4:02.64 |
1.500 m lliures Detalls | Mike Burton | 15:52.58 | Graham Windeatt | 15:58.48 | Douglas Northway | 16:09.25 |
100 m esquena Detalls | Roland Matthes | 56.58 | Mike Stamm | 57.70 | John Murphy | 58.35 |
200 m esquena Detalls | Roland Matthes | 2:02.82 | Mike Stamm | 2:04.09 | Mitchell Ivey | 2:04.33 |
100 m braça Detalls | Nobutaka Taguchi | 1:04.94 | Tom Bruce | 1:05.43 | John Hencken | 1:05.61 |
200 m braça Detalls | John Hencken | 2:21.55 | David Wilkie | 2:23.67 | Nobutaka Taguchi | 2:23.88 |
100 m papallona Detalls | Mark Spitz | 54.27 | Bruce Robertson | 55.56 | Jerry Heidenreich | 55.74 |
200 m papallona Detalls | Mark Spitz | 2:00.70 | Gary Hall, Sr. | 2:02.86 | Robin Backhaus | 2:03.23 |
200 m estils Detalls | Gunnar Larsson | 2:07.17 | Tim McKee | 2:08.37 | Steve Furniss | 2:08.45 |
400 m estils Detalls | Gunnar Larsson | 4:31.98 | Tim McKee | 4:31.98 | Andras Hargitay | 4:32.70 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units David Edgar John Murphy Jerry Heidenreich Mark Spitz | 3:26.42 | Unió Soviètica Vladimir Bure Viktor Mazanov Viktor Aboimov Igor Grivennikov | 3:29.72 | RDA Roland Matthes Wilfried Hartung Peter Bruch Lutz Unger | 3:32.42 |
4x200 m lliures Detalls | Estats Units John Kinsella Fred Tyler Steve Genter Mark Spitz | 7:35.78 | RFA Klaus Steinbach Werner Lampe Hans Vosseler Hans Fassnacht | 7:41.69 | Unió Soviètica Igor Grivennikov Viktor Mazanov Georgi Kulikov Vladimir Bure | 7:45.76 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Mike Stamm Tom Bruce Mark Spitz Jerry Heidenreich | 3:48.16 | RDA Roland Matthes Klaus Katzur Hartmut Flöckner Lutz Unger | 3:52.26 | Canadà Erik Fish William Mahony Bruce Robertson Robert Kasting | 3:53.26 |
- ↑ El nedador nord-americà Rick DeMont fou el guanyador de la prova amb un temps de 4:00.26, si bé posteriorment fou desqualificat per donar positiu per efedrina.
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m lliures Detalls | Sandra Neilson | 58.59 | Shirley Babashoff | 59.02 | Shane Gould | 59.06 |
200 m lliures Detalls | Shane Gould | 2:03.56 | Shirley Babashoff | 2:04.33 | Keena Rothhammer | 2:04.92 |
400 m lliures Detalls | Shane Gould | 4:19.04 | Novella Calligaris | 4:22.44 | Gudrun Wegner | 4:23.11 |
800 m lliures Detalls | Keena Rothhammer | 8:53.68 | Shane Gould | 8:56.39 | Novella Calligaris | 8:57.46 |
100 m esquena Detalls | Melissa Belote | 1:05.78 | Andrea Gyarmati | 1:06.26 | Susan Atwood | 1:06.34 |
200 m esquena Detalls | Melissa Belote | 2:19.19 | Susan Atwood | 2:20.38 | Donna Gurr | 2:23.22 |
100 m braça Detalls | Catherine Carr | 1:13.58 | Galina Prozumenshchikova | 1:14.99 | Beverley Whitfield | 1:15.73 |
200 m braça Detalls | Beverley Whitfield | 2:41.05 | Dana Schoenfield | 2:42.05 | Galina Prozumenshchikova | 2:42.36 |
100 m papallona Detalls | Mayumi Aoki | 1:03.34 | Roswitha Beier | 1:03.61 | Andrea Gyarmati | 1:03.73 |
200 m papallona Detalls | Karen Moe | 2:15.57 | Lynn Colella | 2:16.34 | Ellie Daniel | 2:16.74 |
200 m estils Detalls | Shane Gould | 2:23.07 | Kornelia Ender | 2:23.59 | Lynn Vidali | 2:24.06 |
400 m estils Detalls | Gail Neall | 5:02.97 | Leslie Cliff | 5:03.57 | Novella Calligaris | 5:03.99 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units Shirley Babashoff Jane Barkman Jennifer Kemp Sandra Neilson | 3:55.19 | RDA Andrea Eife Kornelia Ender Elke Sehmisch Gabriele Wetzko | 3:55.55 | RFA Gudrun Beckmann Heidemarie Reineck Angela Steinbach Jutta Weber | 3:57.93 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Melissa Belote Catherine Carr Deena Deardurff Sandra Neilson | 4:30.35 | RDA Christine Herbst Renate Vogel Roswitha Beier Kornelia Ender | 4:31.88 | RFA Gudrun Beckmann Vreni Eberle Silke Pielen Heidemarie Reineck | 4:32.20 |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 17 | 14 | 12 | 43 |
2 | Austràlia | 6 | 2 | 2 | 10 |
3 | RDA | 2 | 5 | 2 | 9 |
4 | Japó | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Suècia | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Unió Soviètica | 0 | 2 | 3 | 5 |
7 | Canadà | 0 | 2 | 2 | 4 |
8 | RFA | 0 | 1 | 3 | 4 |
9 | Itàlia | 0 | 1 | 2 | 3 |
Hongria | 0 | 1 | 2 | 3 | |
10 | Regne Unit | 0 | 1 | 0 | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Natació 1972 Arxivat 2008-07-30 a Wayback Machine.