Luettelo rattikelkkailun olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Rattikelkkailu olympialaisissa
Rattikelkkailu on ollut talviolympialaisten kisaohjelmassa vuoden 1924 talviolympialaisista lähtien. Lajin menestyneimmät maat olympialaisissa ovat Saksa, Sveitsi ja Yhdysvallat.[1][2]
Neljän miehen kelkat
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1924 Chamonix tulokset | Sveitsi Eduard Scherrer Alfred Neveu Alfred Schläppi Heinrich Schläppi | Iso-Britannia Ralph Broome Thomas Arnold Alexander Richardson Rodney Soher | Belgia Charles Mulder René Mortiaux Paul Van den Broeck Victor Verschueren Henri Willems | |
1928 Sankt Moritz tulokset | Yhdysvallat William Fiske Nion Tocker Geoffrey Mason Clifford Gray Richard Parke | Yhdysvallat Jennison Heaton David Granger Lyman Hine Thomas Doe Jay O'Brien | Saksa Hanns Kilian Hans Hess Sebastian Huber Valentin Krempl Hanns Nägle | |
1932 Lake Placid tulokset | Yhdysvallat William Fiske Eddie Eagan Clifford Gray Jay O'Brien | Yhdysvallat Henry Homburger Percy Bryant Francis Stevens Edmund Horton | Saksa Hans Mehlhorn Max Ludwig Hanns Kilian Sebastian Huber | |
1936 Garmisch-Partenkirchen tulokset | Sveitsi Pierre Musy Arnold Gartmann Charles Bouvier Joseph Beerli | Sveitsi Reto Capadrutt Hans Aichele Fritz Feierabend Hans Bütikofer | Iso-Britannia Frederick McEvoy James Cardno Guy Dugdale Charles Green | |
1948 Sankt Moritz tulokset | Yhdysvallat Francis Tyler Patrick Martin Edward Rimkus William D'Amico | Belgia Max Houben Freddy Mansveld Louis-Georges Niels Jacques Mouvet | Yhdysvallat James Bickford Thomas Hicks Donald Dupree William Dupree | |
1952 Oslo tulokset | Saksa Andreas Ostler Friedrich Kuhn Lorenz Nieberl Franz Kemser | Yhdysvallat Stanley Benham Patrick Martin Howard Crossett James Atkinson | Sveitsi Fritz Feierabend Albert Madörin André Filippini Stephan Waser | |
1956 Cortina d'Ampezzo tulokset | Sveitsi Franz Kapus Gottfried Diener Robert Alt Heinrich Angst | Italia Eugenio Monti Ulrico Girardi Renzo Alverà Renato Mocellini | Yhdysvallat Arthur Tyler William Dodge Charles Butler James Lamy | |
1964 Innsbruck tulokset | Kanada Vic Emery Peter Kirby Douglas Anakin John Emery | Itävalta Erwin Thaler Adolf Koxeder Josef Nairz Reinhold Durnthaler | Italia Eugenio Monti Sergio Siorpaes Benito Rigoni Gildo Siorpaes | |
1968 Grenoble tulokset | Italia Eugenio Monti Luciano de Paolis Roberto Zandonella Mario Armano | Itävalta Erwin Thaler Reinhold Durnthaler Herbert Gruber Josef Eder | Sveitsi Jean Wicki Hans Candrian Willi Hofmann Walter Graf | |
1972 Sapporo tulokset | Sveitsi Jean Wicki Edy Hubacher Hans Leutenegger Werner Carmichel | Italia Nevio de Zordo Gianni Bonichon Adriano Frassinelli Corrado dal Fabbro | Länsi-Saksa Wolfgang Zimmerer Peter Utzschneider Stefan Gaisreiter Walter Steinbauer | |
1976 Innsbruck tulokset | Itä-Saksa Meinhard Nehmer Jochen Babock Bernhard Germeshausen Bernhard Lehmann | Sveitsi Erich Schärer Ulrich Bächli Rudolf Marti Josef Benz | Länsi-Saksa Wolfgang Zimmerer Peter Utzschneider Bodo Bittner Manfred Schumann | |
1980 Lake Placid tulokset | Itä-Saksa Meinhard Nehmer Bogdan Musiol Bernhard Germeshausen Hans-Jürgen Gerhardt | Sveitsi Erich Schärer Ulrich Bächli Rudolf Marti Josef Benz | Itä-Saksa Horst Schönau Roland Wetzig Detlef Richter Andreas Kirchner | |
1984 Sarajevo tulokset | Itä-Saksa Wolfgang Hoppe Roland Wetzig Dietmar Schauerhammer Andreas Kirchner | Itä-Saksa Bernhard Lehmann Bogdan Musiol Ingo Voge Eberhard Weise | Sveitsi Silvio Giobellina Heinz Stettler Urs Salzmann Rico Freiermuth | |
1988 Calgary tulokset | Sveitsi Ekkehard Fasser Kurt Meier Marcel Fässler Werner Stocker | Itä-Saksa Wolfgang Hoppe Dietmar Schauerhammer Bogdan Musiol Ingo Voge | Neuvostoliitto Jānis Ķipurs Guntis Osis Juris Tone Vladimir Koslov | |
1992 Albertville tulokset | Itävalta Ingo Appelt Harald Winkler Gerhard Haidacher Thomas Schroll | Saksa Wolfgang Hoppe Bogdan Musiol Axel Kühn René Hannemann | Sveitsi Gustav Weder Donat Acklin Lorenz Schindelholz Curdin Morell | |
1996 Atlanta tulokset | Saksa Harald Czudaj Karsten Brannasch Olaf Hampel Alexander Szelig | Sveitsi Gustav Weder Donat Acklin Kurt Meier Domenico Semeraro | Saksa Wolfgang Hoppe Ulf Hielscher René Hannemann Carsten Embach | |
1998 Nagano tulokset | Saksa Christoph Langen Markus Zimmermann Marco Jakobs Olaf Hampel | Sveitsi Marcel Rohner Markus Nüssli Markus Wasser Beat Seitz | Ranska Bruno Mingeon Emmanuel Hostache Éric Le Chanony Max Robert Iso-Britannia Sean Olsson Dean Ward Courtney Rumbolt Paul Attwood | |
2002 Salt Lake City tulokset | Saksa André Lange Enrico Kühn Kevin Kuske Carsten Embach | Yhdysvallat Todd Hays Randy Jones Bill Schuffenhauer Garrett Hines | Yhdysvallat Brian Shimer Mike Kohn Doug Sharp Dan Steele | |
2006 Torino tulokset | Saksa André Lange René Hoppe Kevin Kuske Martin Putze | Venäjä Alexey Voyevoda Alexei Seliverstov Filipp Yegorov Alexandr Zubkov | Sveitsi Martin Annen Cedric Grand Thomas Lamparter Beat Hefti | |
2010 Vancouver tulokset | Yhdysvallat Steven Holcomb Steve Mesler Curt Tomasevicz Justin Olsen | Saksa André Lange Kevin Kuske Alexander Rödiger Martin Putze | Kanada Lyndon Rush David Bissett Lascelles Brown Chris le Bihan | |
2014 Sotši tulokset | Venäjä | Latvia | Yhdysvallat | |
Lähde: Bobsleigh - four man men Official Website of Olympic Movement. Viitattu 6.1.2017. (englanniksi) |
Kahden miehen kelkat
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1924 Chamonix tulokset | Hubert Stevens | Reto Capadrutt | John Heaton | |
1936 Garmisch-Partenkirchen tulokset | Ivan Brown | Fritz Feierabend | Gilbert Colgate | |
1948 Sankt Moritz tulokset | Felix Endrich | Fritz Feierabend | Frederick Fortune | |
1952 Oslo tulokset | Andreas Ostler | Stanley Benham | Fritz Feierabend | |
1956 Cortina d'Ampezzo tulokset | Lamberto Dalla Costa | Eugenio Monti | Max Angst | |
1964 Innsbruck tulokset | Anthony Nash | Sergio Zardini | Eugenio Monti | |
1968 Grenoble tulokset | Eugenio Monti | Horst Floth | Ion Panţuru | |
1972 Sapporo tulokset | Wolfgang Zimmerer | Horst Floth | Jean Wicki | |
1976 Innsbruck tulokset | Meinhard Nehmer | Wolfgang Zimmerer | Erich Schärer | |
1980 Lake Placid tulokset | Erich Schärer | Bernhard Germeshausen | Meinhard Nehmer | |
1984 Sarajevo tulokset | Wolfgang Hoppe | Bernhard Lehmann | Zintis Ekmanis | |
1988 Calgary tulokset | Jānis Ķipurs | Wolfgang Hoppe | Bernhard Lehmann | |
1992 Albertville tulokset | Gustav Weder | Rudolf Lochner | Christoph Langen | |
1994 Lillehammer tulokset | Gustav Weder | Reto Götschi | Günther Huber | |
1998 Nagano tulokset | Pierre Lueders ja David MacEachern (CAN) Günther Huber ja Antonio Tartaglia (ITA) | ei jaettu | Christoph Langen | |
2002 Salt Lake City tulokset | Christoph Langen | Christian Reich | Martin Annen | |
2006 Torino tulokset | Kevin Kuske | Pierre Lueders | Martin Annen | |
2010 Vancouver tulokset | Kevin Kuske | Richard Adjei | Alexey Voyevoda | |
2014 Sotši tulokset | Alexey Voyevoda | Alex Baumann | Steven Holcomb | |
Lähde: Bobsleigh - two man men Official Website of Olympic Movement. Viitattu 6.1.2017. (englanniksi) |
Kahden naisen kelkat
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
2002 Salt Lake City tulokset | Jill Bakken | Sandra Prokoff | Susi Erdmann | |
2006 Torino tulokset | Sandra Kiriasis | Shauna Rohbock | Gerda Weissensteiner | |
2010 Vancouver tulokset | Erin Pac | |||
2014 Sotši tulokset | Kaillie Humphries | Elana Meyers | Jamie Greubel | |
Lähde: Bobsleigh - two man women Official Website of Olympic Movement. Viitattu 6.1.2017. (englanniksi) |
Lähteet
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |