Purjehdus kesäolympialaisissa 2000
Vuoden 2000 kesäolympialaisten purjehdus järjestettiin 17. – 30. syyskuuta 2000 Sydneyssä Australiassa. Laji oli mukana olympialaisten ohjelmassa 22:tta kertaa. Mukana oli 402 osanottajaa 69 maasta. Tapahtumia oli 11.
Mitalistit
Miehet
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Purjelauta | Christoph Sieber | Carlos Espinola | Aaron McIntosh |
Finnjolla | Iain Percy | Luca Devoti | Fredrik Lööf |
470 | Australia Tom King Mark Turnbull | Yhdysvallat Paul Foerster Robert Merrick | Argentiina Juan de la Fuente Javier Conte |
Naiset
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Purjelauta | Alessandra Sensini | Amelie Lux | Barbara Kendall |
E-jolla | Shirley Robertson | Margriet Matthijsse | Serena Amato |
470 | Australia Jenny Armstrong Belinda Stowell | Yhdysvallat Jennifer Isler Sarah Glaser | Ukraina Ruslana Taran Olena Pah’oltšyk |
Avoin luokka
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Laser | Ben Ainslie | Robert Scheidt | Michael Blackburn |
49er | Suomi Jyrki Järvi Thomas Johanson | Yhdistynyt kuningaskunta Ian Barker Simon Hiscocks | Yhdysvallat Jonathan McKee Charles McKee |
Star | Yhdysvallat Mark Reynolds Magnus Liljedahl | Yhdistynyt kuningaskunta Ian Walker Mark Covell | Yhdysvallat Torben Grael Marcelo Ferreira |
Tornado | Itävalta Roman Hagara Hans-Peter Steinacher | Australia John Forbes Darren Bundock | Saksa Roland Gäbler René Schwall |
Soling | Tanska Jesper Bank Henrik Blakskjær Thomas Jacobsen | Saksa Jochen Schümann Gunnar Bahr Ingo Borkowski | Norja Paul Davis Herman Horn Johannessen Espen Stokkeland |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Yhdistynyt kuningaskunta | 3 | 2 | 0 | 5 |
2. | Australia | 2 | 1 | 1 | 4 |
3. | Itävalta | 2 | 0 | 0 | 2 |
4. | Yhdysvallat | 1 | 2 | 1 | 4 |
5. | Italia | 1 | 1 | 0 | 2 |
6. | Tanska | 1 | 0 | 0 | 1 |
Suomi | 1 | 0 | 0 | 1 | |
8. | Saksa | 0 | 2 | 1 | 3 |
9. | Argentiina | 0 | 1 | 2 | 3 |
10. | Brasilia | 0 | 1 | 1 | 2 |
11. | Alankomaat | 0 | 1 | 0 | 1 |
12. | Uusi-Seelanti | 0 | 0 | 2 | 2 |
13. | Norja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Ruotsi | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lähteet
- Sailing at the 2000 Sydney Summer Games (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
Nykyiset olympialuokat (2024)
470 • 49er • Laser Radial • Laser Standard • Nacra 17 • purjelauta (IQFoil) • leijalauta (Formula Kite)
Entisiä olympialuokkia
5.5m • 6mR • 6.5m • 7mR • 8mR • 8.5m • 9mR • 10mR • 12mR • 12′ kevytvene • 12 m2 Sharpie • 15mR • 18′ kevytvene • E-jolla • Elliott 6m • Finnjolla • Firefly • Flying Dutchman • Louhi • O-jolla • Ranskan kansallinen monotyyppi • Saaristoristeilijä • Snowbird • Soling • Star • Swallow • Tempest • Ton class (1⁄2 Ton, 1⁄2–1 Ton, 1–2 Ton, 2–3 Ton, 3–10 Ton, 10–20 Ton, Open) • Tornado • Yngling
purjelauta: Division II • Lechner A-390 • Mistral • RS:X • Windglider
Ammunta | Baseball | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Koripallo | Käsipallo | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykykaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Softball | Soutu | Sulkapallo | Taitouinti | Taekwondo | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu