Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2023
| |||
Data | 20–25 czerwca 2023 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | |||
Stadion | |||
Liczba konkurencji | 37+1 | ||
Liczba reprezentacji | 16 (I dywizja) | ||
Strona internetowa |
10. Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się 20–25 czerwca 2023 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie[1]. Tegoroczna edycja zawodów była częścią 3. Igrzysk Europejskich[2]. Reprezentacje rywalizowały w I, II oraz III dywizji.
Harmonogram
Od 20 do 22 czerwca w sesjach porannych rozgrywano konkurencje w III dywizji.
Od 20 do 22 czerwca w sesjach wieczornych rozgrywano konkurencje w II dywizji.
Od 23 do 25 czerwca w sesjach wieczornych rozgrywano konkurencje w I dywizji.
I dywizja
Uczestnicy
W zawodach I dywizji wystartowało 16 najsilniejszych lekkoatletycznych reprezentacji z Europy.
Polska | Hiszpania | Holandia | Szwecja |
Włochy | Francja | Szwajcaria | Grecja |
Wielka Brytania | Portugalia | Turcja | Belgia |
Niemcy | Czechy | Finlandia | Norwegia |
Rezultaty
SB – najlepszy wynik w sezonie | CR – rekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju |
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2023 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2023 |
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Samuele Ceccarelli | 10,13 =PB | Raphel Bouju | 10,14 | Jeremiah Azu | 10,16 =SB |
Bieg na 200 m | Ryan Zeze | 20,29 PB | Albert Komański | 20,50 | Filippo Tortu | 20,61 |
Bieg na 400 m | Håvard Bentdal Ingvaldsen | 44,88 CR | João Coelho | 45,05 NR | Liemarvin Bonevacia | 45,06 SB |
Bieg na 800 m | Ramon Wiplfi | 1:46,73 PB | Filip Šnejder | 1:46,84 (833) | Mehmet Çelik | 1:46,84 PB (839) |
Bieg na 1500 m | Mohamed Katir | 3:36,95 CR | Issac Nader | 3:37,37 | Niels Laros | 3:37,59 |
Bieg na 5000 m | Thierry Ndikumwenayo | 13:25,48 | Andreas Almgren | 13:25,70 SB | Yemaneberhan Crippa | 13:34,29 SB |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Daniel Arce | 8:25,88 | Emil Blomberg | 8:26,27 | Zak Seddon | 8:27,42 |
Bieg na 110 m przez płotki | Jason Joseph | 13,12 CR | Enrique Llopis | 13,44 | Hassane Fofana | 13,47 |
Bieg na 400 m przez płotki | Alessandro Sibilio | 48,14 CR | Ismail Nazer | 48,84 SB | Nick Smidt | 48,95 |
Skok wzwyż | Gianmarco Tamberi | 2,29 SB | Thomas Carmoy | 2,29 =PB | Norbert Kobielski | 2,26 |
Skok o tyczce | Menno Vloon | 5,85 | Emmanouil Karalis | 5,80 | Thibaut Collet | 5,80 |
Skok w dal | Miltiadis Tendoglu | 8,34 EL | Mattia Furlani | 7,97 | Simon Ehammer | 7,95 |
Trójskok | Tobia Bocchi | 16,84 | Necati Er | 16,71 SB | Dimitrios Tsiamis | 16,38 |
Pchnięcie kulą | Zane Weir | 21,59 | Scott Lincoln | 21,10 SB | Michał Haratyk | 20,89 |
Rzut dyskiem | Daniel Ståhl | 67,25 | Henrik Janssen | 64,09 | Robert Urbanek | 61,97 |
Rzut młotem | Wojciech Nowicki | 79,61 | Thomas Mardal | 76,50 | Michail Anastasakis | 74,12 |
Rzut oszczepem | Julian Weber | 86,26 | Timothy Herman | 81,67 | Leandro Ramos | 81,62 SB |
Sztafeta 4x100m | Niemcy Julian Wagner Joshua Hartmann Yannick Wolf | 38,34 SB | Włochy Lorenzo Patta Marco Ricci | 38,47 SB | Holandia Xavi Mo-Ajok Taymir Burnet Raphael Bouju | 38,77 SB |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Ewa Swoboda | 11,09 CR | Rani Rosius | 11,20 =PB | N'Ketia Seedo | 11,24 |
Bieg na 200 m | Lieke Klaver | 22,46 PB | Bianca Williams | 22,75 SB | Polyniki Emmanouilidou | 22,85 SB |
Bieg na 400 m | Femke Bol | 49,82 CR | Natalia Kaczmarek | 50,34 | Cynthia Bolingo | 50,95 SB |
Bieg na 800 m | Audrey Werro | 1:59,95 | Isabelle Boffey | 2:00,39 | Majtie Kolberg | 2:00,72 |
Bieg na 1500 m | Esther Guerrero | 4:11,77 | Martyna Galant | 4:11,78 | Hanna Klein | 4:12,14 |
Bieg na 5000 m | Nadia Battocletti | 15:25,09 | Hannah Nuttall | 15:25,49 | Águeda Marqués | 15:31,04 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Alicja Konieczek | 9:38,72 | Flavie Renourad | 9:40,40 | Marta Serrano | 9:41,86 |
Bieg na 100 m przez płotki | Pia Skrzyszowska | 12,77 SB | Nadine Visser | 12,81 | Laeticia Bapte | 12,82 |
Bieg na 400 m przez płotki | Carolina Krafzik | 54,47 SB | Ayomide Folorunso | 54,79 SB | Cathelijn Peeters | 54,97 |
Skok wzwyż | Naval Meinker | 1,92 | Merel Maes | 1,92 =PB | Buse Savaskan | 1,87 |
Skok o tyczce | Wilma Murto | 4,71 | Angelica Moser | 4,60 | Amálie Švábíková | 4,60 |
Skok w dal | Hilary Kpatcha | 6,75 | Larissa Iapichino | 6,66 | Fatima Diame | 6,56 |
Trójskok | Tuğba Danışmaz | 14,16 PB | Ottavia Cestonaro | 14,09 | Maja Askag | 13,88 |
Pchnięcie kulą | Auriol Dongmo | 19,07 | Yemisi Ogunleye | 18,85 | Axelina Johansson | 18,32 |
Rzut dyskiem | Kristin Pudenz | 66,84 SB | Daisy Osakue | 64,35 | Melina Robert-Michon | 64,21 |
Rzut młotem | Sara Fantini | 73,26 =SB | Silja Kosonen | 72,34 | Malwina Kopron | 71,18 |
Rzut oszczepem | Nikola Ogrodníková | 61,75 SB | Christin Hussong | 60,05 SB | Bekah Walton | 59,76 PB |
Sztafeta 4x100m | Holandia N'Ketia Seedo Tasa Jiya | 42,61 EL | Polska Monika Romaszko | 42,94 SB | Hiszpania Carmen Marco Paula Garcia Jael Bestue | 43,13 SB |
Mieszane
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Sztafeta 4x400m | Czechy Matej Krsek Teresa Petrzlikova | 3:12,34 CR | Polska Maks Szwed Igor Bogaczyński | 3:12,87 SB | Belgia Camille Laus | 3:12,97 SB |
Klasyfikacja punktowa[3]
Punktacja: 1. miejsce=16pkt, każde jedno miejsce niżej=jeden punkt mniej.
Lp. | Państwo | 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | 14. | 15. | 16. | Suma | Spadek |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Włochy | 7 | 6 | 3 | 3 | 4 | 1(+10,5) | 2 | 1 | 0 | 0(+6,5) | 3 | 2(+4,5) | 0 | 0 | 0 | 0 | 426,5 | |
2. | Polska | 4 | 5 | 4 | 4 | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 2(+6,5) | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 402,5 | |
3. | Niemcy | 4 | 3 | 2 | 6 | 4 | 3(+10,5) | 2 | 1 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 387,5 | |
4. | Hiszpania | 4 | 1 | 4 | 2 | 4 | 2 | 3 | 2 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | 1 | 0 | 1 | 352 | |
5. | Wielka Brytania | 0 | 4 | 3 | 4 | 8 | 4 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0(+5,5) | 0 | 2(+3,5) | 2 | 3 | 0 | 341 | |
6. | Holandia | 4 | 2 | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 2(+8,5) | 1 | 2 | 5 | 2 | 3 | 3 | 0 | 2 | 339,5 | |
7. | Francja | 3 | 1 | 4 | 3 | 0 | 3(+10,5) | 2 | 4(+8,5) | 1 | 3 | 4 | 0(+4,5) | 3 | 0 | 1 | 0 | 337,5 | |
8. | Portugalia | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 4(+10,5) | 4 | 6 | 1 | 2 | 2(+5,5) | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 315 | |
9. | Czechy | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | 0 | 5 | 5 | 5 | 2 | 1 | 2(+3,5) | 1 | 3 | 1 | 303,5 | |
10. | Szwecja | 1 | 2 | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 2 | 3 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 | 3 | 1 | 283 | |
11. | Finlandia | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | 2 | 3 | 4(+8,5) | 1 | 4 | 3 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 282,5 | |
12. | Szwajcaria | 3 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | 3 | 2 | 2 | 1 | 0 | 4 | 4 | 4 | 2 | 4 | 263 | |
13. | Grecja | 1 | 1 | 3 | 0 | 2 | 2 | 3 | 0(+8,5) | 2 | 4 | 3 | 3 | 0 | 3 | 4 | 5 | 256,5 | |
14. | Belgia | 0 | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | 2 | 1 | 0 | 5 | 7 | 2 | 250 | Spadek do II dywizji DME 2025 |
15. | Turcja | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 | 6 | 1 | 245 | |
16. | Norwegia | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 3 | 1 | 5 | 1 | 1 | 2 | 5 | 1 | 2 | 6 | 223 |
II dywizja
Uczestnicy
W zawodach II dywizji wystartowało 16 lekkoatletycznych reprezentacji z Europy.
Rumunia | Słowenia | Łotwa | Cypr |
Estonia | Litwa | Chorwacja | Mołdawia |
Węgry | Bułgaria | Islandia | Ukraina |
Dania | Słowacja | Serbia | Luksemburg |
Rezultaty
SB – najlepszy wynik w sezonie | CR – rekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju |
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2023 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2023 |
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Ján Volko | 10,24 SB | Karl Erik Nazarov | 10,29 | Anej Čurin Prapotnik | 10,34 |
Bieg na 200 m | Ján Volko | 20,53 SB | Gediminas Truskauskas | 20,60 SB | Oskars Grava | 20,87 PB |
Bieg na 400 m | Attila Molnár | 45,30 | Ołeksandr Pohoriłko | 45,31 PB | Mihai Dringo | 45,76 SB |
Bieg na 800 m | Marino Bloudek | 1:47,11 | Dániel Huller | 1:47,11 | Ołeh Myroneć | 1:47,86 PB |
Bieg na 1500 m | Elzan Bibić | 3:41,35 | Charles Grethen | 3:41,76 | Kristian Uldbjerg Hansen | 3:41,87 |
Bieg na 5000 m | Elzan Bibić | 13:53,95 SB | Amine Khadiri | 13:54,71 PB | Iwo Bałabanow | 13:56,99 SB |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | István Palkovits | 8:43,82 | Iwo Bałabanow | 8:47,69 SB | Jakob Dybdal Abrahamsen | 8:53,86 |
Bieg na 110 m przez płotki | Milan Trajković | 13,38 SB | Bálint Szeles | 13,68 | Alin Anton | 13,80 |
Bieg na 400 m przez płotki | Rasmus Mägi | 48,63 SB | Matic Ian Guček | 49,48 SB | Matej Baluch | 49,56 PB |
Skok wzwyż | Tichomir Iwanow | 2,24 SB | Slavko Stević | 2,24 PB | Ołeh Doroszczuk | 2,24 |
Skok o tyczce | Ivan Horvat Władysław Małychin | 5,40 | – | Eerik Haamer | 5,30 SB | |
Skok w dal | Marko Čeko | 7,86 SB | Marius Vadeikis | 7,80 =PB | Bożidar Sarybojukow | 7,78 |
Trójskok | Władysław Szepelew | 16,67 PB | Daníel Ingi Egilsson | 15,82 | Łyczezar Wyłczew | 15,57 |
Pchnięcie kulą | Filip Mihaljević | 21,33 | Roman Kokoszko | 20,46 | Armin Sinančević | 20,42 |
Rzut dyskiem | Kristjan Čeh | 69,94 CR | Andrius Gudžius | 64,94 | Guðni Valur Guðnason | 63,34 |
Rzut młotem | Mychajło Kochan | 77,03 SB | Donát Varga | 73,75 | Adam Kelly | 73,08 SB |
Rzut oszczepem | Edis Matusevičius | 84,22 SB | Artur Felfner | 82,24 SB | Andrian Mardare | 80,16 |
Sztafeta 4x100m | Ukraina Erik Kostrycia Andrij Wasyliew Stanisław Kowałenko Ołeksandr Sokołow | 39,03 SB | Słowenia Jernej Gumilar Matevž Šuštaršič Andrej Skočir Anej Čurin Prapotnik | 39,29 SB | Węgry Dominik Illovszky Bence Boros Dániel Szabó Patrik Bundschu | 39,67 SB |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Patrizia van der Weken | 11,24 | Oliwia Fotopulu | 11,34 PB | Boglárka Takács | 11,36 |
Bieg na 200 m | Oliwia Fotopoulou | 22,71 PB | Patrizia van der Weken | 23,19 NR | Alexa Sulyán | 23,25 |
Bieg na 400 m | Andrea Miklós | 50,67 PB | Modesta Justė Morauskaitė | 51,61 SB | Janka Molnár | 51,74 PB |
Bieg na 800 m | Natalija Krol | 1:59,77 SB | Bianka Kéri | 1:59,80 PB | Gabriela Gajanová | 1:59,92 |
Bieg na 1500 m | Claudia Bobocea | 4:08,68 | Vera Hoffmann | 4:08,78 | Gabija Galvydytė | 4:09,48 PB |
Bieg na 5000 m | Agate Caune | 15:15,21 | Klara Lukan | 15:33,39 | Viktória Wagner-Gyürkés | 15:34,70 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Maruša Mišmaš Zrimšek | 9:23,41 | Greta Karinauskaitė | 9:28,48 | Juliane Hvid | 9:36,98 PB |
Bieg na 100 m przez płotki | Luca Kozák | 12,89 SB | Mette Graversgaard | 12,95 | Natalia Christofi | 13,05 |
Bieg na 400 m przez płotki | Wiktorija Tkaczuk | 55,87 | Agata Zupin | 56,58 | Janka Molnár | 56,86 |
Skok wzwyż | Jarosława Mahuczich | 1,97 | Daniela Stanciu | 1,94 | Angelina Topić | 1,91 |
Skok o tyczce | Tina Šutej | 4,70 | Hanga Klekner | 4,45 =PB | Caroline Bonde Holm | 4,35 |
Skok w dal | Milica Gardašević | 6,82 | Alina Rotaru-Kottmann | 6,63 | Jogailė Petrokaitė | 6,60 PB |
Trójskok | Maryna Bech-Romanczuk | 14,58 | Rūta Kate Lasmane | 13,86 | Aleksandra Naczewa | 13,67 SB |
Pchnięcie kulą | Anita Márton | 17,74 | Dimitriana Bezede | 17,27 | Erna Sóley Gunnarsdóttir | 16,93 |
Rzut dyskiem | Lisa Brix Pedersen | 59,20 | Ieva Zarankaitė | 57,71 | Marija Tolj | 57,06 |
Rzut młotem | Bianca Ghelber | 72,97 | Réka Gyurátz | 67,15 | Katrine Koch Jacobsen | 67,10 |
Rzut oszczepem | Līna Mūze | 62,38 | Gedly Tugi | 60,19 PB | Sara Kolak | 59,62 SB |
Sztafeta 4x100m | Węgry Gréta Kerekes Jusztina Csóti Boglárka Takács Alexa Sulyán | 43,49 =NR | Dania Mathilde U. Kramer Mette Graversgaard Emma Beiter Bomme Klara Skriver Loessl | 43,89 SB | Litwa Andrė Ožechauskaitė Modesta Justė Morauskaitė Eva Misiūnaitė Lukrecija Sabaitytė | 44,06 SB |
Mieszane
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Sztafeta 4x400m | Słowenia Lovro Mesec Košir Agata Zupin Rok Ferlan Anita Horvat | 3:14,72 WL | Rumunia Mihai Dringo Mirela Lavric Robert Parge Andrea Miklós | 3:14,83 SB | Ukraina Mykyta Barabanow Kateryna Karpiuk Ołeksandr Pohoriłko Anna Ryżykowa | 3:15,13 SB |
Klasyfikacja punktowa[4]
Punktacja: 1. miejsce=16pkt, każde jedno miejsce niżej=jeden punkt mniej.
Lp. | Państwo | 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | 14. | 15. | 16. | Suma | Kwalifikacja/spadek |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Węgry | 5 | 6 | 6 | 3 | 5(+10,5) | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 456,5 | Awans do I dywizji DME 2025 |
2. | Ukraina | 7(+15,5) | 3 | 3 | 7 | 1 | 3 | 1 | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 435,5 | |
3. | Litwa | 1 | 6 | 3 | 5 | 2(+10,5) | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | 5 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 372,5 | |
4. | Słowenia | 4 | 4 | 1 | 3 | 0 | 2 | 7(+19) | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 372 | |
5. | Rumunia | 3 | 3 | 2 | 2 | 6 | 0 | 2 | 3 | 3 | 4 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 344 | |
6. | Dania | 1 | 2 | 5 | 1 | 3 | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 5 | 1 | 1 | 2 | 312 | |
7. | Serbia | 3 | 1 | 2 | 3 | 3 | 2 | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 1 | 2 | 307 | |
8. | Słowacja | 2 | 0 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2(+9,5) | 2 | 4 | 4 | 3 | 3 | 1 | 2(+2,5) | 2 | 0 | 302 | |
9. | Chorwacja | 3(+15,5) | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 | 1 | 2 | 3 | 6 | 2 | 0 | 301,5 | |
10. | Estonia | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 | 3(+9,5) | 4 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 1 | 2 | 0 | 298,5 | |
11. | Bułgaria | 1 | 1 | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 2(+4,5) | 4 | 1 | 3 | 1 | 298,5 | |
12. | Cypr | 2 | 2 | 1 | 1 | 3 | 4 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 288 | |
13. | Łotwa | 2 | 1 | 1 | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 3(+2,5) | 2 | 2 | 283,5 | |
14. | Islandia | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 3 | 4 | 5 | 2 | 4(+4,5) | 1 | 3 | 2 | 3 | 246,5 | Spadek do III dywizji DME 2025 |
15. | Luksemburg | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | 5 | 5 | 6 | 2 | 198 | |
16. | Mołdawia | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | 3 | 2 | 3 | 6 | 7 | 170 |
III dywizja
Uczestnicy
W zawodach III dywizji wystartowało 15 lekkoatletycznych reprezentacji z Europy.
Bośnia i Hercegowina | Armenia | Albania | Austria |
Malta | Andora | Liechtenstein | Irlandia |
Czarnogóra | Macedonia Północna | Azerbejdżan | Izrael |
Gruzja | San Marino | Kosowo |
Rezultaty
SB – najlepszy wynik w sezonie | CR – rekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju |
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2023 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2023 |
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Markus Fuchs | 10,36 | Israel Olatunde | 10,37 | Francesco Sansovini | 10,52 |
Bieg na 200 m | Mark Smyth | 20,66 | Mindia Endeladze | 20,98 PB | Markus Fuchs | 20,99 |
Bieg na 400 m | Franko Burraj | 46,30 SB | Niklas Strohmayer-Dangl | 46,64 PB | Jack Raftery | 46,76 |
Bieg na 800 m | Amel Tuka | 1:49,25 | Pol Moya | 1:49,57 | Rocco Zaman-Browne | 1:50,16 |
Bieg na 1500 m | Raphael Pallitsch | 3:42,52 | Cathal Doyle | 3:43,36 | Jerwand Mkrtczjan | 3:44,11 |
Bieg na 5000 m | Jordan Gusman | 14:16,92 | Andreas Vojta | 14:17,02 | Fearghal Curtin | 14:17,64 SB |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Nahuel Carabaña | 8:48,79 | Finley Daly | 8:51,14 | Tobias Rattinger | 8:53,59 |
Bieg na 110 m przez płotki | James Ezeonu | 14,31 | Darko Pešić | 14,75 | Jan Mitsche | 15,12 SB |
Bieg na 400 m przez płotki | Thomas Barr | 49,41 | Leo Köhldorfer | 50,70 | Andrea Ercolani Volta | 52,19 |
Skok wzwyż | David Cussen | 2,11 SB | Lionel Afan Strasser | 2,11 | Samir Hodžić Ariel Atias | 1,90 SB |
Skok o tyczce | Alexander Auer | 5,10 SB | Lew Skorisz | 4,90 | Miquel Vilchez Vendrell | 4,75 |
Skok w dal | Andreas Trajkovski | 7,73 | Ishay Ifraimov | 7,70 SB | Muhamet Cangeli | 7,36 SB |
Trójskok | Lewon Aghasjan | 16,36 SB | Alexis Copello | 15,91 | Lasza Gulelauri | 15,91 SB |
Pchnięcie kulą | Eric Favors | 20,28 | Mesud Pezer | 20,25 | Muhamet Ramadani | 19,07 |
Rzut dyskiem | Lukas Weißhaidinger | 62,12 | Danijel Furtula | 57,60 | Temuri Abulaszwili | 54,98 SB |
Rzut młotem | Sean Mockler | 63,83 | Goga Czichwaria | 62,81 SB | Dorian Çollaku | 57,89 SB |
Rzut oszczepem | Dejan Mileusnić | 71,81 | Matthias Lasch | 65,24 SB | Conor Cusack | 63,95 |
Sztafeta 4x100m | Irlandia Israel Olatunde Mark Smyth Christopher Sibanda Joseph Ojewumi | 39,57 SB | Izrael Eden Sela Thomas Dubnov-Raz Aviv Koffler Blessing Afrifah | 39,66 SB | Malta Beppe Grillo Graham Pellegrini Luke Bezzina Omar El Aida Chaffey | 41,11 SB |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Magdalena Lindner | 11,57 | Alessandra Gasparelli | 11,65 | Lauren Roy | 11,82 |
Bieg na 200 m | Susanne Gogl-Walli | 23,09 PB | Phil Healy | 23,79 | Alessandra Gasparelli | 24,30 NR |
Bieg na 400 m | Sharlene Mawdsley | 51,55 | Janet Richard | 52,37 NR | Anna Mager | 54,26 PB |
Bieg na 800 m | Louise Shanahan | 2:03,39 | Gina McNamara | 2:04,41 PB | Caroline Bredlinger | 2:04,78 PB |
Bieg na 1500 m | Sophie O'Sullivan | 4:27,96 | Gina McNamara | 4:28,28 | Sivan Auerbach | 4:29,11 |
Bieg na 5000 m | Luiza Gega | 15:32,39 SB | Lonah Chemtai Salpeter | 15:36,07 SB | Aoibhe Richardson | 16:45,02 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Luiza Gega | 9:17,31 CR | Adva Cohen | 9:47,52 | Ava O'Connor | 10:18,10 |
Bieg na 100 m przez płotki | Sarah Lavin | 12,82 SB | Karin Strametz | 13,25 =PB | Linoy Levy | 13,88 SB |
Bieg na 400 m przez płotki | Lena Pressler | 57,02 | Kelly McGrory | 58,08 | Noah Levy | 58,72 PB |
Skok wzwyż | Marija Vuković | 1,87 | Sara Lučić | 1,78 =SB | Sommer Lecky | 1,74 |
Skok o tyczce | Ellie McCartney | 4,20 | Shanna Tureczek | 3,60 | Yarden Mantel | 3,60 |
Skok w dal | Ruby Millet | 6,33 | Romi Tamir | 6,07 PB | Jana Sargsjan | 5,99 SB |
Trójskok | Yekaterina Sarıyeva | 13,38 | Jana Sargsjan | 13,06 SB | Saragh Buggy | 13,01 |
Pchnięcie kulą | Sopiko Szatiriszwili | 15,86 =SB | Michaela Walsh | 15,26 | Estel Valeanu | 15,21 |
Rzut dyskiem | Estel Valeanu | 57,17 | Djeneba Touré | 53,12 SB | Kristina Rakočević | 51,87 |
Rzut młotem | Hanna Skydan | 71,69 SB | Nicola Tuthill | 67,85 PB | Bettina Weber | 59,09 |
Rzut oszczepem | Victoria Hudson | 60,27 | Marharyta Dorożon | 47,23 | Marija Bogavac | 45,15 |
Sztafeta 4x100m | Austria Karin Strametz Susanne Gogl-Walli Isabel Posch Magdalena Lindner | 44,18 NR | Irlandia Sarah Leahy Mollie O'Reilly Joan Healy Adeyemi Talabi | 44,80 SB | Izrael Nitzan Asas Ilana Dorfman Alina Drutman Hileni Mor | 45,68 SB |
Mieszane
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Sztafeta 4x400m | Irlandia Nelvin Appiah Róisín Harrison Callum Baird Sharlene Mawdsley | 3:17,16 EL | Austria Alessandro Greco Lena Pressler Leo Köhldorfer Susanne Gogl-Walli | 3:22,46 SB | Izrael Eran Siboni Shani Zakay Noam Mamu Nitzan Asas | 3:27,57 SB |
Klasyfikacja punktowa[5]
Punktacja: 1. miejsce=15pkt, każde jedno miejsce niżej=jeden punkt mniej.
Lp. | Państwo | 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | 14. | 15. | Suma | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Irlandia | 14 | 8 | 9 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 494 | Awans do II dywizji DME 2025 |
2. | Austria | 9 | 9 | 6 | 7(+11,5) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 473,5 | |
3. | Izrael | 1 | 7 | 7(+12,5) | 9(+11,5) | 2 | 5 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 434 | |
4. | Bośnia i Hercegowina | 2 | 2 | 0(+12,5) | 6 | 0(+10,5) | 8 | 8 | 5 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 363 | |
5. | Malta | 1 | 3 | 1 | 3 | 7(+10,5) | 6 | 4 | 3 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 352,5 | |
6. | Gruzja | 1 | 2 | 2 | 4 | 1 | 1 | 4 | 3 | 7 | 1 | 2 | 4 | 3 | 1 | 0 | 290 | |
7. | Andora | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 2 | 6 | 6 | 2 | 2 | 4 | 4 | 2 | 0 | 269 | |
8. | Czarnogóra | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 3 | 4 | 3 | 2 | 6 | 1 | 5 | 2 | 0 | 258 | |
9. | Albania | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 2 | 4 | 3 | 2 | 5 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 257 | |
10. | Armenia | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 | 3 | 1 | 2 | 6 | 2 | 3 | 0 | 0 | 255 | |
11. | Macedonia Północna | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 3 | 6 | 5 | 4 | 5 | 1 | 0 | 0 | 235 | |
12. | San Marino | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 | 2 | 3 | 4 | 4 | 2 | 192 | |
13. | Azerbejdżan | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 6 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 180 | |
14. | Kosowo | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | 2 | 5 | 2 | 3 | 0 | 150 | |
15. | Liechtenstein | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 32 |
Ogólna
Rezultaty
SB – najlepszy wynik w sezonie | CR – rekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju |
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2023 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2023 |
- Legenda
- (I) – I dywizja
- (II) – II dywizja
- (III) – III dywizja
Mężczyźni
Konkurencja: | Złoty medal | Rezultat | Srebrny medal | Rezultat | Brązowy medal | Rezultat |
Bieg na 100 m | Samuele Ceccarelli (I) | 10,13 =PB | Raphel Bouju (I) | 10,14 | Jeremiah Azu (I) | 10,16 =SB |
Bieg na 200 m | Ryan Zeze (I) | 20,29 PB | Albert Komański (I) | 20,50 | Ján Volko (II) | 20,53 SB |
Bieg na 400 m | Håvard Bentdal Ingvaldsen (I) | 44,88 CR | João Coelho (I) | 45,05 NR | Liemarvin Bonevacia (I) | 45,06 SB |
Bieg na 800 m | Ramon Wiplfi (I) | 1:46,73 PB | Filip Šnejder (I) | 1:46,84 (833) | Mehmet Çelik (I) | 1:46,84 PB (839) |
Bieg na 1500 m | Mohamed Katir (I) | 3:36,95 CR | Issac Nader (I) | 3:37,37 | Niels Laros (I) | 3:37,59 |
Bieg na 5000 m | Thierry Ndikumwenayo (I) | 13:25,48 | Andreas Almgren (I) | 13:25,70 SB | Yemaneberhan Crippa (I) | 13:34,29 SB |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Daniel Arce (I) | 8:25,88 | Emil Blomberg (I) | 8:26,27 | Zak Seddon (I) | 8:27,42 |
Bieg na 110 m przez płotki | Jason Joseph (I) | 13,12 CR | Milan Trajković (II) | 13,38 SB | Enrique Llopis (I) | 13,44 |
Bieg na 400 m przez płotki | Alessandro Sibilio (I) | 48,14 CR | Rasmus Mägi (II) | 48,63 SB | Ismail Nazer (I) | 48,84 SB |
Skok wzwyż | Gianmarco Tamberi (I) | 2,29 SB | Thomas Carmoy (I) | 2,29 =PB | Norbert Kobielski (I) | 2,26 |
Skok o tyczce | Menno Vloon (I) | 5,85 | Emmanouil Karalis (I) | 5,80 | Thibaut Collet (I) | 5,80 |
Skok w dal | Miltiadis Tendoglu (I) | 8,34 EL | Mattia Furlani (I) | 7,97 | Simon Ehammer (I) | 7,95 |
Trójskok | Tobia Bocchi (I) | 16,84 | Necati Er (I) | 16,71 SB | Władysław Szepelew (II) | 16,67 PB |
Pchnięcie kulą | Zane Weir (I) | 21,59 | Filip Mihaljević (II) | 21,33 | Scott Lincoln (I) | 21,10 SB |
Rzut dyskiem | Kristjan Čeh (II) | 69,94 CR | Daniel Ståhl (I) | 67,25 | Andrius Gudžius (II) | 64,94 |
Rzut młotem | Wojciech Nowicki (I) | 79,61 | Mychajło Kochan (II) | 77,03 SB | Thomas Mardal (I) | 76,50 |
Rzut oszczepem | Julian Weber (I) | 86,26 | Edis Matusevičius (II) | 84,22 SB | Artur Felfner (II) | 82,24 SB |
Sztafeta 4x100m | Niemcy (I) Julian Wagner Joshua Hartmann Yannick Wolf | 38,34 SB | Włochy (I) Lorenzo Patta Marco Ricci | 38,47 SB | Holandia (I) Xavi Mo-Ajok Taymir Burnet Raphael Bouju | 38,77 SB |
Kobiety
Konkurencja: | Złoty medal | Rezultat | Srebrny medal | Rezultat | Brązowy medal | Rezultat |
Bieg na 100 m | Ewa Swoboda (I) | 11,09 CR | Rani Rosius (I) | 11,20 =PB | N'Ketia Seedo (I) Patrizia van der Weken (II) | 11,24 |
Bieg na 200 m | Lieke Klaver (I) | 22,46 PB | Oliwia Fotopoulou (II) | 22,71 PB | Bianca Williams (I) | 22,75 SB |
Bieg na 400 m | Femke Bol (I) | 49,82 CR | Natalia Kaczmarek (I) | 50,34 | Andrea Miklós (II) | 50,67 PB |
Bieg na 800 m | Natalija Krol (II) | 1:59,77 SB | Bianka Kéri (II) | 1:59,80 PB | Gabriela Gajanová (II) | 1:59,92 |
Bieg na 1500 m | Claudia Bobocea (II) | 4:08,68 | Vera Hoffmann (II) | 4:08,78 | Gabija Galvydytė (II) | 4:09,48 PB |
Bieg na 5000 m | Agate Caune (II) | 15:15,21 | Nadia Battocletti (I) | 15:25,09 | Hannah Nuttall (I) | 15:25,49 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Luiza Gega (III) | 9:17,31 CR | Maruša Mišmaš Zrimšek (II) | 9:23,41 | Greta Karinauskaitė (II) | 9:28,48 |
Bieg na 100 m przez płotki | Pia Skrzyszowska (I) | 12,77 SB | Nadine Visser (I) | 12,81 | Laeticia Bapte (I) Sarah Lavin (III) | 12,82 |
Bieg na 400 m przez płotki | Carolina Krafzik (I) | 54,47 SB | Ayomide Folorunso (I) | 54,79 SB | Cathelijn Peeters (I) | 54,97 |
Skok wzwyż | Jarosława Mahuczich (II) | 1,97 | Daniela Stanciu (II) | 1,94 | Naval Meinker (I) | 1,92 |
Skok o tyczce | Wilma Murto (I) | 4,71 | Tina Šutej (II) | 4,70 | Angelica Moser (I) | 4,60 |
Skok w dal | Milica Gardašević (II) | 6,82 | Hilary Kpatcha (I) | 6,75 | Larissa Iapichino (I) | 6,66 |
Trójskok | Maryna Bech-Romanczuk (II) | 14,58 | Tuğba Danışmaz (I) | 14,16 PB | Ottavia Cestonaro (I) | 14,09 |
Pchnięcie kulą | Auriol Dongmo (I) | 19,07 | Yemisi Ogunleye (I) | 18,85 | Axelina Johansson (I) | 18,32 |
Rzut dyskiem | Kristin Pudenz (I) | 66,84 SB | Daisy Osakue (I) | 64,35 | Melina Robert-Michon (I) | 64,21 |
Rzut młotem | Sara Fantini (I) | 73,26 =SB | Bianca Ghelber (II) | 72,97 | Silja Kosonen (I) | 72,34 |
Rzut oszczepem | Līna Mūze (II) | 62,38 | Nikola Ogrodníková (I) | 61,75 SB | Victoria Hudson (III) | 60,27 |
Sztafeta 4x100m | Holandia (I) N'Ketia Seedo Tasa Jiya | 42,61 EL | Polska (I) Monika Romaszko | 42,94 SB | Hiszpania (I) Carmen Marco Paula Garcia Jael Bestue | 43,13 SB |
Mieszane
Konkurencja: | Złoty medal | Rezultat | Srebrny medal | Rezultat | Brązowy medal | Rezultat |
Sztafeta 4x400m | Czechy (I) Matej Krsek Teresa Petrzlikova | 3:12,34 CR | Polska (I) Maks Szwed Igor Bogaczyński | 3:12,87 SB | Belgia (I) Camille Laus | 3:12,97 SB |
Drużyna
Złoty medal | Srebrny medal | Brązowy medal |
Włochy Zaynab Dosso Dalia Kaddari Lorenzo Benati Catalin Tecuceanu Eloisa Coiro Pietro Arese Nadia Battocletti Sintayehu Vissa Osama Zoghlami Eleonora Curtabbi Hassane Fofana Elisa Di Lazzaro Claudio Stecchi Mattia Furlani Monia Cantarella Alessio Mannucci Daisy Osakue Giorgio Olivieri Michele Fina Federica Botter Lorenzo Patta Johanelis Herrera Abreu Edoardo Scotti | Polska Albert Komański Filip Ostrowski Krzysztof Hołub Wojciech Nowicki Dawid Wegner Mateusz Siuda Monika Romaszko Maks Szwed Igor Bogaczyński | Niemcy Robin Ganter Manuel Sanders Laura Müller Luis Oberbeck Majtie Kolberg Amos Bartelsmeyer Hanna Kelin Florian Bremm Frederik Ruppert Pauline Meyer Manuel Mordi Monika Zapalska Carolina Krafzik Blessing Enatoh Gillian Ladwig Sarah Vogel Simon Batz Tim Lubbert Kira Wittmann Xaver Hastenrath Henrik Janssen Merlin Hummel Samantha Borutta Julian Wagner Joshua Hartmann Yannick Wolf Lisa Nippgen Luise Wieland Jennifer Montag Elisa Lechleitner Jean Bredau |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa, która uwzględnia konkurencje ze wszystkich dywizji oraz najlepsze drużyny I dywizji w klasyfikacji punktowej, liczyła się do ogólnej klasyfikacji medalowej Igrzysk Europejskich 2023.
Źródło: european-games.org[6].
Gospodarz ( Polska)
Miejsce | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Włochy | 7 | 5 | 3 | 15 |
2 | Holandia | 4 | 2 | 5 | 11 |
3 | Niemcy | 4 | 1 | 1 | 6 |
4 | Polska | 3 | 5 | 1 | 9 |
5 | Ukraina | 3 | 1 | 2 | 6 |
6 | Hiszpania | 3 | 0 | 2 | 5 |
7 | Szwajcaria | 2 | 0 | 2 | 4 |
8 | Łotwa | 2 | 0 | 0 | 2 |
9 | Rumunia | 1 | 2 | 1 | 4 |
10 | Portugalia | 1 | 2 | 0 | 3 |
Czechy | 1 | 2 | 0 | 3 | |
Słowenia | 1 | 2 | 0 | 3 | |
13 | Francja | 1 | 1 | 4 | 6 |
14 | Grecja | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | Norwegia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Finlandia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
17 | Serbia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Albania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
19 | Szwecja | 0 | 3 | 1 | 4 |
20 | Turcja | 0 | 2 | 2 | 4 |
21 | Belgia | 0 | 2 | 1 | 3 |
22 | Cypr | 0 | 2 | 0 | 2 |
23 | Litwa | 0 | 1 | 3 | 4 |
24 | Luksemburg | 0 | 1 | 1 | 2 |
25 | Węgry | 0 | 1 | 0 | 1 |
Estonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Chorwacja | 0 | 1 | 0 | 1 | |
28 | Wielka Brytania | 0 | 0 | 5 | 5 |
29 | Słowacja | 0 | 0 | 2 | 2 |
30 | Irlandia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Austria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 38 | 38 | 40 | 116 |
Przypisy
- ↑ Athletics [online], European Games 2023, 18 października 2022 [dostęp 2023-02-09] (ang.).
- ↑ European Athletics Team Championships | Overview | European Athletics [online], www.european-athletics.com [dostęp 2023-02-09] (ang.).
- ↑ C:\\PDFs\ATHX-D1-..C96.ENG.35.0 [online], european-games.org [dostęp 2024-04-27] .
- ↑ C:\\PDFs\ATHX-D2-..C96.ENG.32.0 [online], european-games.org [dostęp 2024-04-27] .
- ↑ C:\\PDFs\ATHX-D3-..C96.ENG.30.0 [online], european-games.org [dostęp 2024-04-27] .
- ↑ MEDAL STANDINGS [online], european-games.org, 25 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2023-06-28] (ang.).
Bibliografia
- https://www.european-games.org/sports/athletics/
- https://www.european-athletics.com/competitions/european-athletics-team-championships/overview
- p
- d
- e