Lista över talmän i Sveriges riksdag
Detta är en lista över talmän i Sveriges riksdag från början av 1600-talet till idag. Talman blev vanligt från och med 1617 års riksdagsordning och eftersom de fyra stånden adeln, prästerna, borgarna och bönderna sammanträdde var för sig hade varje stånd en egen talman.
När ståndsriksdagen avskaffades 1866 infördes istället tvåkammarriksdagen och även dessa sammanträdde var för sig, vilket innebar att första och andra kammaren hade varsin talman. Denna ordning kvarstod till den sista tvåkammarriksdagen 1970. Sedan 1971 har Sverige haft enkammarriksdag och därmed endast en talman i taget.
Ståndsriksdagen (1627–1866)
Ärkebiskopen var självskriven talman för prästeståndet (om han inte kunde närvara skulle man välja någon annan biskop, vanligtvis biskopen i Linköping) och för borgarna var det vanligtvis Stockholms borgmästare som innehade posten. För adeln och bönderna valdes dock ny talman för varje riksdag, även om det var vanligt att samme man valdes för flera riksdagar i rad. Adelns talman, som benämndes lantmarskalk, utsågs av kungen, medan böndernas valdes inom ståndet när man församlades till varje riksdag.
Även om adelns och böndernas talmän alltså valdes på nytt inför varje riksdag listas de här nedan utefter hur många riksdagar i rad de var talmän vid.
Riksdag | Höglovliga Ridderskapet och Adeln Lantmarskalk | Högvördiga Prästerskapet Prästeståndets talman | Vällovliga Borgarståndet Borgarståndets talman | Hedervärda Bondeståndet Bondeståndets talman | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Namn | Bild | Politisk tillhörighet | Namn | Bild | Politisk tillhörighet | Namn | Bild | Politisk tillhörighet | Namn | Bild | Politisk tillhörighet | |
1627 | Johan Eriksson Sparre (1587–1632) | – | Ingen uppgift | Ingen uppgift | Ingen uppgift | |||||||
1627–1628 | ||||||||||||
1629 | Per Brahe den yngre (1602–1680) | – | ||||||||||
1630 | Johan Pontusson De la Gardie (1582–1642) | – | ||||||||||
1631 | Åke Axelsson (Natt och Dag) (1594–1655) | – | ||||||||||
1632 (februari) | ||||||||||||
1632 (november) | ||||||||||||
1633 | Lars Eriksson Sparre (1590–1644) | – | Nils Persson Mällby, Tuna (?–?) | - | – | |||||||
1634 | Laurentius Paulinus Gothus (1565–1646) | – | ||||||||||
1635 | ||||||||||||
1636 | ||||||||||||
1638 | Peder Gavelius (1601–1645) | – | – | Måns Dagsson Väckelsång (?–?) | – | – | ||||||
1640 | Nils Persson Mällby, Tuna (?–?) | – | – | |||||||||
1642 | Erik Karlsson Gyllenstierna (1602–1647) | – | Anders Olovsson Älvkarleby (?–?) | – | – | |||||||
1643 | Henrik Klasson Fleming (1584–1650) | – | Erik Matsson i Skråmsta | – | – | |||||||
1644 | Jacob Grundel den äldre (1590–1663) | – | – | |||||||||
– | Gabriel Gabrielsson Oxenstierna (1618–1647) | – | ||||||||||
1647 | Bengt Skytte (1614–1683) | – | Jonas Magni Wexionensis (1583–1651) | – | – | |||||||
1649 | Svante Larsson Sparre (1623–1652) | – | Johannes Canuti Lenaeus (1573–1669) | – | Nils Nilsson (?–1664) | – | – | Nils Larsson i Blidsberg, (1587-1690) | – | – | ||
1650 | Per Eriksson (Wast) (1596–1680) | – | – | |||||||||
1652 | Christer Bonde (1621–1659) | – | Nils Larsson i Blidsberg, (1587-1690) | – | – | |||||||
1654 | Erik Henriksson Fleming (1616–1679) | – | Per Eriksson (Wast) (1596–1680) | - | – | |||||||
1655 | Peder Claesson Prytz (161?–1659) | – | – | |||||||||
1660 (Göteborg) | Gustaf Knutsson Posse (1626–1676) | – | Samuel Enander (1607–1670) | – | Johan Claesson Prytz (1621–1667) | – | – | |||||
1660 (Stockholm) | Per Persson Sparre (1633–1669) | – | Matts Ingemundsson (?–?) | - | – | |||||||
1664 | Johannes Canuti Lenaeus (1573–1669) | – | Wilhelm Leuhusen (1599–1667) | – | – | |||||||
1668 | Johan Göransson Gyllenstierna (1635–1680) | – | Erik Gabrielsson Emporagrius (1606–1674) | – | Olof Thegner (1615–1689) | – | Per Andersson i Krogslätt, Fässberg (?–?) | – | – | |||
1672 | Gustaf Oxenstierna (1626–1693) | – | Laurentius Stigzelius (1598–1676) | – | Anders Gerner (1632–1683) | – | – | Anders Göransson (?–?) | – | – | ||
1675 | Gustaf Duwall (1630–1692) | – | Olof Thegner (1615–1689) | – | Johan Persson i Simtuna (?–?) | – | – | |||||
1678 | Henrik Falkenberg (1634–1691) | – | Johannes Baazius den yngre (1626–1681) | – | Olof Tyreson (?–?) | – | – | |||||
1680 | Claes Fleming (1649–1685) | – | Nils Larsson (?–?) | – | – | |||||||
1682–1683 | Fabian Wrede (1641–1712) | – | Olof Svebilius (1624–1700) | – | Didrik Christersson (?–?) | – | – | |||||
1686 | Erik Lindschöld (1634–1690) | – | Daniel Caméen (1625–1692) | – | – | Peder Olofsson (1630–1692) | – | |||||
1689 | Nils Gyldenstolpe (1642–1709) | – | Gudmund Jonsson i Bjärke (?–?) | – | – | |||||||
1693 | Jakob Gyllenborg (1648–1701) | – | Michael Törne (1644–1694) | – | – | Anders Svensson (?–1711) | – | – | ||||
1697 | Nils Gripenhielm (1648–1701) | – | Gustaf Holmström (1648–1648) | – | – | Nils Andersson i Svensarva (1654–1713) | – | – | ||||
1710 | Hans Clerck (1639–1711) | – | Haquin Spegel | (1645–1714) | – | Anders von Hyltéen (1669–1721) | – | – | Hans Staffansson i Bro (?–?) | – | – | ||
1713–1714 | Johan Creutz (1651–1726) | – | ||||||||||
1719 | Pehr Lennartsson Ribbing (1670–1719) | – | Mattias Steuchius (1644–1730) | – | ||||||||
Anders Leijonstedt (1649–1725) | – | |||||||||||
1720 | Arvid Horn (1664–1742) | Mösspartiet | Jakob Bunge (1663–1731) | – | – | Jacob Ohlsson i Hästekälla (1679–1738) | – | – | ||||
1723 | Swen Lagerberg (1672–1746) | Mösspartiet | Torsten Rudeen (1661–1729) | Mösspartiet (från 1726) | Johan Andersson Lund, Frösön (?–?) | – | – | |||||
1726–1727 | Arvid Horn (1664–1742) | Mösspartiet | Johan Boström (1662–1731) | – | – | Per Larsson (1666-1736) | - | |||||
1731 | Johannes Steuchius (1676–1742) | Mösspartiet (från 1738) | Håkan Olofsson (1660–1737) | – | – | |||||||
1734 | Charles Emil Lewenhaupt den äldre (1691–1743) | Hattpartiet | Peter Aulævill (1677–1767) | – | Hattpartiet | Lars Andersson (?–?) | – | – | ||||
1738–1739 | Carl Gustaf Tessin (1695–1770) | Hattpartiet | Olof Håkansson (1695–1769) | Hattpartiet (från 1751) | ||||||||
1740–1741 | Charles Emil Lewenhaupt den äldre (1691–1743) | Hattpartiet | Erik Benzelius den yngre (1675–1743) | Hattpartiet | ||||||||
1742–1743 | Mattias Alexander von Ungern-Sternberg (1689–1763) | Mösspartiet | ||||||||||
1746–1747 | Jacob Benzelius (1689–1763) | Hattpartiet | ||||||||||
1751–1752 | Henning Adolf Gyllenborg (1713–1775) | Hattpartiet | Henric Benzelius (1689–1758) | Hattpartiet | Thomas Plomgren (1702–1754) | Hattpartiet | ||||||
1755–1756 | Axel von Fersen den äldre (1719–1794) | Hattpartiet | Gustaf Kierman (1702–1766) | Hattpartiet | ||||||||
1760–1762 | Samuel Troilius (1706–1764) | Hattpartiet | ||||||||||
1765–1766 | Thure Gustaf Rudbeck (1714–1786) | Mösspartiet | Magnus Beronius (1692–1775) | Mösspartiet | Carl Fredrik Sebaldt (1713–1792) | – | Mösspartiet | Josef Hansson (1707/1708–1784) | Mösspartiet | |||
1769–1770 | Axel von Fersen den äldre (1719–1794) | Hattpartiet | Petrus Filenius (1704–1780) | Hattpartiet | Engelbert Gother (1708–1775) | – | Hattpartiet | Olof Håkansson (1695–1769) Lars Torbiörnsson (1719–1786) | Hattpartiet | |||
1771–1772 | Axel Gabriel Leijonhufvud (1717–1789) | Hattpartiet | Anders Forssenius (1706–1788) | – | Mösspartiet | Carl Fredrik Sebaldt (1713–1792) | – | Mösspartiet | Josef Hansson (1707/1708–1784) | Mösspartiet | ||
1778–1779 | Hugo Herman von Saltza (1726–1785) | Gustavianska partiet | Carl Fredrik Mennander (1712–1786) | – | Carl Fredrik Ekerman (1743–1792) | – | Anders Mattsson (1728–1790) | – | ||||
1786 | Johan Didrik Duwall (1723–1801) | – | Uno von Troil (1746–1803) | – | Nils Svensson i Håslöv (1741–1815) | – | ||||||
1789 | Charles Emil Lewenhaupt den yngre (1721–1796) | Gustavianska partiet | Anders Bengtsson Lijdbergh (1725–1799) | – | – | Olof Olsson (?–1789) | – | – | ||||
Anders Andersson i Tavelsjö (1769–1792) | – | – | ||||||||||
1792 | Eric Ruuth (1746–1820) | Gustavianska partiet | ||||||||||
1800 | Magnus Fredrik Brahe (1756–1826) | Gustavianska partiet | Carl Ullner (1739–1801) | – | – | Olof Larsson (1739–1802) | – | |||||
1809–1810 | Michael Anckarsvärd (1742–1838) | – | Jacob Axelsson Lindblom (1746–1819) | – | Hans Niclas Schwan (1764–1829) | – | Lars Olsson i Groröd (1759–1832) | – | ||||
1810 | Claes Adolph Fleming (1771–1831) | – | Johan Wegelin (1768–1843) | – | ||||||||
1812 | Carl Lagerbring (1751–1822) | – | Hans Niclas Schwan (1764–1829) | – | ||||||||
1815 | Carl Mörner (1755–1821) | – | ||||||||||
1817–1818 | Johan August Sandels (1764–1831) | – | Carl Fredrik Landberg (1767–1828) | – | – | |||||||
1823 | Carl De Geer (1781–1861) | – | Carl von Rosenstein (1766–1836) | – | Hans Niclas Schwan (1764–1829) | – | Anders Hyckert (1770–1826) | – | – | |||
1828–1830 | Jonas Ullberg (1767–1844) | – | Johan Olsson Longberg (1781–1839) | – | ||||||||
1834–1835 | Jacob De la Gardie (1768–1842) | – | ||||||||||
1840–1841 | Otto Palmstierna (1790–1878) | – | Carl Fredrik af Wingård (1781–1851) | – | Lars Gustaf Holm (1795–1860) | – | Anders Ericsson (1798–1880) | – | ||||
1844–1845 | Arvid Mauritz Posse (1792–1850) | – | Hans Jansson i Bräcketorp (1792–1854) | – | ||||||||
1847–1848 | Gustaf Sparre (1802–1886) | – | ||||||||||
Henning Hamilton (1814–1886) | – | |||||||||||
1850–1851 | Lars Herman Gyllenhaal (1790–1858) | – | Olof Wijk den äldre (1786–1856) | – | Nils Persson i Ringstorp (1798–1871) | – | ||||||
1853–1854 | Henning Hamilton (1814–1886) | Junkerpartiet | Hans Olof Holmström (1784–1855) | – | Per Johan Lagergren (1797–1856) | – | – | Nils Strindlund (1792–1872) | – | |||
1856–1858 | Henrik Reuterdahl (1795–1870) | – | Ferdinand Asker (1812–1897) | – | ||||||||
1859–1860 | Gustaf Sparre (1802–1886) | – | Nils Persson i Ringstorp (1798–1871) | – | ||||||||
1862–1863 | Gustaf Lagerbjelke (1817–1895) | Junkerpartiet | Johan Gustaf Schwan (1802–1869) | – | Nils Larson i Tullus (1822–1896) | – | ||||||
1865–1866 |
Tvåkammarriksdagens talmän (1867–1970)
Första kammarens talmän
Andra kammarens talmän
Enkammarriksdagens talmän (från 1971)
Nr. | Porträtt | Talman (Född-Död) | Ämbetsperiod | Politiskt parti | Val | Valkrets | Ref. | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tillträde | Frånträde | Varaktighet | ||||||||
1 | Henry Allard (1911–1996) | 15 januari 1971 (1971-01-15) | 1 oktober 1979 (1979-10-01) | 8 år och 259 dagar | Socialdemokraterna | 1970 1973 1976 | Örebro län | – | ||
2 | Ingemund Bengtsson (1919–2000) | 1 oktober 1979 (1979-10-01) | 3 oktober 1988 (1988-10-03) | 9 år och 2 dagar | Socialdemokraterna | 1979 1982 1985 | Hallands län | – | ||
3 | Thage G. Peterson (född 1933) | 3 oktober 1988 (1988-10-03) | 30 september 1991 (1991-09-30) | 2 år och 362 dagar | Socialdemokraterna | 1988 | Stockholms län | – | ||
4 | Ingegerd Troedsson (1929–2012) | 30 september 1991 (1991-09-30) | 3 oktober 1994 (1994-10-03) | 3 år och 3 dagar | Moderaterna | 1991 | Uppsala län | – | ||
5 | Birgitta Dahl (född 1937) | 3 oktober 1994 (1994-10-03) | 30 september 2002 (2002-09-30) | 7 år och 362 dagar | Socialdemokraterna | 1994 1998 | Uppsala län | – | ||
6 | Björn von Sydow (född 1945) | 30 september 2002 (2002-09-30) | 2 oktober 2006 (2006-10-02) | 4 år och 2 dagar | Socialdemokraterna | 2002 | Stockholms län | – | ||
7 | Per Westerberg (född 1951) | 2 oktober 2006 (2006-10-02) | 29 september 2014 (2014-09-29) | 7 år och 362 dagar | Moderaterna | 2006 2010 | Södermanlands län | [1][2] | ||
8 | Urban Ahlin (född 1964) | 29 september 2014 (2014-09-29) | 24 september 2018 (2018-09-24) | 3 år och 360 dagar | Socialdemokraterna | 2014 | Västra Götalands läns östra | [3] | ||
9 | Andreas Norlén (född 1973) | 24 september 2018 (2018-09-24) | nuvarande | 5 år och 267 dagar | Moderaterna | 2018 2022 | Östergötlands län | [4][5] |
Vice talmän
- Huvudartikel: Lista över vice talmän i Sveriges riksdag
Se även
Referenser
- ^ ”Per Westerberg ny talman i riksdagen”. Sveriges Radio. 2 oktober 2006. Arkiverad från originalet den 25 maj 2012. https://archive.is/20120525083944/http://www.sr.se/sida/artikel.aspx?programid=2492&artikel=957207. Läst 24 september 2018.
- ^ Ström, Sofia (4 oktober 2010). ”Per Westerberg fortsätter som talman”. Svenska Dagbladet. http://www.svd.se/nyheter/inrikes/per-westerberg-fortsatter-som-talman_5447301.svd.
- ^ Larsson, Mats J (29 september 2014). ”Urban Ahlin vald till ny talman”. Dagens Nyheter. http://www.dn.se/valet-2014/urban-ahlin-ny-talman/. Läst 2 oktober 2014.
- ^ Persson, Britta (24 september 2018). ”Just nu: Andreas Norlén (M) vald till ny talman”. Dagens Nyheter. https://www.dn.se/nyheter/politik/live-riksdagen-valjer-talman/. Läst 24 september 2018.
- ^ Andreas Norlén vald till riksdagens talman, Sveriges riksdag, https://riksdagen.se/sv/aktuellt/2022/sep/26/andreas-norlen-vald-till-riksdagens-talman/, läst 26 september 2022 Arkiverad 20 oktober 2022 hämtat från the Wayback Machine.
Externa länkar
- Val av talman & Talmän under enkammarriksdagen 1971– – Sveriges riksdag